Кеплер-31

Од Википедија — слободната енциклопедија
Kepler-31
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие [corvus][1]
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000005527000000005,5270с[2]
Деклинација +45° 51′ &1000000000001110600000011,106″[2]
Прив. величина (V) [3]
Особености
Спектрален тип G5[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −1,017 ± 0,043[2] млс/г
Дек.: −7,344 ± 0,044[2] млс/г
Паралакса (π)0.5722 ± 0.0230[2] млс
Оддалеченост5.700 ± 200 сг
(1.750 ± 70 пс)
Податоци
Маса1.21 ± 0.17[3] M
Полупречник1.22 ± 0.24[3] R
Сјајност0.79 ± 0.04[3] L
Температура6340 ± 200[3] K
Други ознаки
KOI-935, KIC 9347899, 2MASS J19360552+4551110
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-31ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, во чија орбита има две потврдени планети. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 19ч 36м &1000000000000552300000005,523с} и деклинација +45° 51′ &1000000000000110900000011,09″.[5] Со привидна величина од 14,0,[3] оваа ѕвезда е премногу темна за да се види со човеково око.

Планетарен систем Кеплер-31[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 6,8 MJ 0,16 20,8613 4,1 R
c 4,7 MJ 0,26 42,6318 4,1 R
Компаративни димензии Земја, Kepler-31 b и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Kepler-31b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-23“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2012-05-05, Посетено на 2011-12-06
  5. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-12.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000003600000036м &1000000000000552300000005,523с, +&1000000000000004500000045° &1000000000000005100000051′ &1000000000000110900000011,09″