Прејди на содржината

V389 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V389 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 8м &1000000000000038900000038,9с[1][2]
Деклинација +30° 12′ &1000000000000002100000021″[1][2]
Прив. величина (V) 5.59[1][2]
Особености
Спектрален тип B9VpSi[1][2]
U−B Боен показател -0.26[1][2]
B−V Боен показател -0.1[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.26 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -26 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)-0.006 млс
Други ознаки
BD+29 4324,SAO 70968,HD 201433,HR 8094
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V380 Лебед (BD+29 4324, HD 201433, SAO 70968, HR 8094) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 5,59, при ректасцензија 21ч 08м &1000000000000003889999938,9с и деклинација +30° 12′ &1000000000000002100000021″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.