Прејди на содржината

HD 198820

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 198820
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 52м &100000000000000030000000,3с[1][2]
Деклинација +32° 50′ &1000000000000005700000057″[1][2]
Прив. величина (V) 6.44[1][2]
Особености
Спектрален тип B3III[1][2]
U−B Боен показател -0.62[1][2]
B−V Боен показател -0.15[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.62 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -18 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+32 3974,SAO 70596,HD 198820,HR 7996
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198820 (BD + 32 3974, SAO 70596, HR 7996) — ѕвезда со привидна величина од 6.44, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 52м &1000000000000000030000000,3с и деклинација +32° 50′ &1000000000000005700000057″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.