Прејди на содржината

HD 190429

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 190429
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 03м &1000000000002939800000029,398с
Деклинација +36° 01′ &1000000000003050800000030,508″
Прив. величина (V) 6,36
Особености
Спектрален тип O4If+O9.5II
B−V Боен показател 0,148
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-18.80±3.2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,43 ± 0,51 млс/г
Дек.: −7,46 ± 0,83 млс/г
Паралакса (π)1.16 ± 0.63 млс
Оддалеченостприб. 3.000 сг
(приб. 900 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+35 3930, HIP 98753, SAO 69324
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 190429 — двојна ѕвезда или повеќеѕвездена ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,36.