WR 137

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 137
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 14м &1000000000317675400000031,76754с[1]
Деклинација 36° 39′ &1000000000039601000000039,6010″[1]
Прив. величина (V) 7.91[2] (7.86 - 7.93[3])
Особености
Развојна фаза Волф-Рајеова
Спектрален тип WC7pd + O9[4]
U−B Боен показател −0,40[2]
B−V Боен показател +0,29[2]
Променлив тип WR[5]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −2,722[6] млс/г
Дек.: −5,663[6] млс/г
Паралакса (π)0.4442 ± 0.0296[6] млс
Оддалеченост7.300 ± 500 сг
(2.300 ± 200 пс)
Апсолутна величина (MV)−5,7[7] (−4.52 + −5.25)
Орбита[7]
Период (P)4,766 ± 66
Голема полуоска (a)16 ае
Занесеност (e)0,178 ± 0,042
Наклон (i)67°
Полузамав (K1)
(главна)
27,9 ± 1,2 км/с
Полузамав (K2)
(споредна)
6,1 ± 1,3 км/с
Податоци [7]
WR
Маса4,4 ± 1,5 M
Полупречник10[4] R
Сјајност537.000[4] L
Температура56.000[4] K
O
Маса20 ± 2 M
Старост4,5[8] Мг.
Други ознаки
V1679 Cygni, WR 137, HD 191765, HIP 99769, BD+35°4001, Hen 3-1839
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Спектар на WR 137 кој ги прикажува издвоените оддавни линии на јонизираниот јаглерод и хелиум

WR 137променлива Волф-Рајеова ѕвезда која се наоѓа околу 6000 светлосни години од Земјата во соѕвездието Лебед .

WR 137, заедно со WR 134 и WR 135, е една од трите ѕвезди во Лебед забележана во 1867 година кои имаат невообичаени спектри коисе состојат од изразени оддавни линии, наместо нормални непрекинати линии на и линии на впивање. Ова се првите членови на класата на ѕвезди наречени Волф-Рајеови (WR ѕвезди) по Чарлс Волф и Жорж Раје, кои го забележале нивниот необичен изглед.[9] Таа е член на јаглеродната секвенца на WR ѕвезди, што укажува на недостаток на азотни линии и изразена оддавноср на јаглеродот. WR 137 има спектар со оддавност C III послаба од C IV и O V, што доведува до определување на спектрален тип WC7. Во спектарот, исто така, се забележани оддавни линии на He II и O IV .[10]

WR 137 е двоен систем, со придружник од главната низа од спектрален тип О9 или џиновски придружник. Двете ѕвезди орбитираат со орбитален период од тринаесет години во благозанесена орбита, и постои изразено создавање на прашина во близина на периастронот. Наклоноста на орбитата е непозната, најверојатно близу 67 °, но некои анализи укажуваат на вредности од околу 23 °. Ѕвездата од спектрален тип О е визуелно посветла и помасивна, но WR ѕвездата доминира во спектарот и има повисока болометриска сјајност.

WR 137 е на околу еден степен подалеку од WR 135 и се верува дека двете ѕвезди се наоѓаат на приближно исто растојание од Земјата во рамките на ѕвезденото здружение Лебед OB3.[11] Нејзините особини се непознати поради присуството на топол прозрачен придружник. Псевдо-комбинираниот спектар дава температура од 56.000 К, сјајност од 537,000 L, и полупречник од 10 R. Потипичен полупречник за WC7 ѕвезда би бил 4.5 R, што укажува на повисока температура.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 2,2 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
 3. Alfonso-Garzón, J.; Domingo, A.; Mas-Hesse, J. M.; Giménez, A. (2012). „The first INTEGRAL-OMC catalogue of optically variable sources“. Astronomy & Astrophysics. 548: A79. arXiv:1210.0821. Bibcode:2012A&A...548A..79A. doi:10.1051/0004-6361/201220095.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Sander, A.; Hamann, W.-R.; Todt, H. (2012). „The Galactic WC stars. Stellar parameters from spectral analyses indicate a new evolutionary sequence“. Astronomy & Astrophysics. 540: A144. arXiv:1201.6354. Bibcode:2012A&A...540A.144S. doi:10.1051/0004-6361/201117830.
 5. Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
 6. 6,0 6,1 6,2 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 7. 7,0 7,1 7,2 Lefèvre, L.; Marchenko, S. V.; Lépine, S.; Moffat, A. F. J.; Acker, A.; Harries, T. J.; Annuk, K.; Bohlender, D. A.; Demers, H.; Grosdidier, Y.; Hill, G. M.; Morrison, N. D.; Knauth, D. C.; Skalkowski, G.; Viti, S. (2005). „Spectroscopic study of the long-period dust-producing WC7pd+O9 binary HD192641“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 360: 141. arXiv:astro-ph/0504475. Bibcode:2005MNRAS.360..141L. doi:10.1111/j.1365-2966.2005.09017.x.
 8. Smith, L. F.; Meynet, G.; Mermilliod, J.-C. (1994). „Improved bolometric corrections for WR stars from cluster membership and evolutionary models“. Astronomy and Astrophysics. 287: 835. Bibcode:1994A&A...287..835S.
 9. Murdin, P. (2001). „Wolf, Charles J E (1827-1918)“. The Encyclopedia of Astronomy and Astrophysics. стр. 4101. Bibcode:2000eaa..bookE4101.. doi:10.1888/0333750888/4101. ISBN 0333750888.
 10. Hiltner, W. A.; Schild, R. E. (1966). „Spectral Classification of Wolf-Rayet Stars“. Astrophysical Journal. 143: 770. Bibcode:1966ApJ...143..770H. doi:10.1086/148556.
 11. Gervais, Simon; St-Louis, Nicole (1999). „A Large H I Shell surrounding the Wolf-Rayet Star HD 191765“. The Astronomical Journal. 118 (5): 2394. Bibcode:1999AJ....118.2394G. doi:10.1086/301065.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]