Замав

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Амплитуда)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Замав или амплитуда (од лат. amplitudo) — најголемата вредност што ja достига во текот на еден период некоја големина што е подложна на периодични промени.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „амплитуда“ — Лексикон на македонскиот јазик на офф.нет