Лебед OB7

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебед OB7
Податоци (епоха J2000,0)
СоѕвездиеЛебед
Ректасцензија21ч 08м &1000000000000000000000000с[1]
Деклинација47° 36′ &1000000000000000000000000″
Оддалеченост2.600 ly (800 pc[2])
Физички особености
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Лебед OB7OB здружение во нашата галаксија Млечен Пат во молекуларниот облак во соѕвездието Лебед, кој исто така ги содржи ѕвездородните области Лебед X, маглината Северна Америка и маглината Пеликан. Маглината Северна Вреќа Јаглен се наоѓа близу оваа област.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SIMBAD Astronomical Database“. Results for Ass Cygnus OB7. Посетено на February 16, 2015.
  2. Aspin, C.; и др. (2009). „Near-Ir Spectroscopy of Young Stars in the Braid Nebula Star Formation Region in Cygnus OB7“. Astronomical Journal. 137 (1): 431–449. arXiv:0810.3943. Bibcode:2009AJ....137..431A. doi:10.1088/0004-6256/137/1/431.