Прејди на содржината

V482 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V482 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000004257300000042,573с
Деклинација +33° 59′ &1000000000002793600000027,936″
Особености
Спектрален тип C-Hd
B−V Боен показател 1.750
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на R Северна Круна
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-40.00 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,988 ± 0,037 млс/г
Дек.: −5,978 ± 0,045 млс/г
Паралакса (π)0.2815 ± 0.0253 млс
Оддалеченост12.000 ± 1.000 сг
(3.600 ± 300 пс)
Податоци
Други ознаки
V482 Cyg, AAVSO 1955+33, HIP 98411, IRAS 19577+3351
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V482 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,36.