Ејбел 78

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ејбел 78
маглина
Гледана од небесниот центар Маунт Лемон
Податоци од набљудување: епоха J2000,0
Ректасцензија21ч 35м &1000000000000293800000029,38с
Деклинација+31° 41′ &1000000000000045300000045,3″
СоѕвездиеЛебед
Физичи особености
Полупречник1,4 ly сг
ОзнакиPK 081-14.1, PN G 081.2-14.9, Abel 64, ARO 174, 2MASS J21352938+3141453, CSI+31-21334, UBV 18570, UBV M 44681
Поврзано: Списоци на маглини

Ејбел 78планетарна маглина во соѕвездието Лебед.

Состав[уреди | уреди извор]

Составена од слаб ореол (водород) и внатрешен елиптичен прстен што е составен од хелиум.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]