Лебед X-2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебед X-2

Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 44м &1000000000004115400000041,154с
Деклинација +38° 19′ &1000000000001706500000017,065″
Прив. величина (V) 14,7
Особености
Спектрален тип A9III C
Променлив тип Ренденска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-220,0 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -1,803±0,03 млс/г
Дек.: -0.277±0.034 млс/г
Паралакса (π)0.0884 ± 0.0243 млс
Оддалеченостприб. 40.000 сг
(приб. 11.000 пс)
Податоци
Други ознаки
V* V1341 Cyg, INTREF 1061, SBC9 1330, WEB 19390, INTEGRAL1 122
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Лебед X-2рендгенска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед.