Лебед X-2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лебед X-2

Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 44м &1000000000004115400000041,154с
Деклинација +38° 19′ &1000000000001706500000017,065″
Привидна величина (V)14,7
Особености
Спектрален типA9III C
Променлив типРенденска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-220,0 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -1,803±0,03 mas/yr
Dec.: -0.277±0.034 mas/yr
Паралакса (π)0.0884 ± 0.0243 mas
Растојаниеapprox. 37000 ly
(approx. 11000 pc)
Податоци
Други ознаки
V* V1341 Cyg, INTREF 1061, SBC9 1330, WEB 19390, INTEGRAL1 122
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Лебед X-2рендгенска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед.