Прејди на содржината

Фи Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
φ Лебед
Местоположбата на φ Лебед (заокружено)
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 39м &1000000000226059100000022,60591с[1]
Деклинација 30° 09′ &1000000000011960400000011,9604″[1]
Прив. величина (V) 4,70[2] (5,31 + 5,6)[3]
Особености
Спектрален тип K0III + K0III[3]
U−B Боен показател +0,81[2]
B−V Боен показател +0,98[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+4,50[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +2,48[1] млс/г
Дек.: +36,50[1] млс/г
Паралакса (π)12.25 ± 0.24[1] млс
Оддалеченост266 ± 5 сг
(82 ± 2 пс)
Апсолутна величина (MV)+0,12[5] (+0.77/+1.07)[6]
Орбита
Период (P)434,208[7] days
Голема полуоска (a)26,9[3] mas"
Занесеност (e)0,5557[7]
Наклон (i)80,8[3]°
Должина (Ω)251[3]°
Перицентарска епоха (T)2451239,58[7]
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
209,41[7]°
Полузамав (K1)
(главна)
26,40[7] км/с
Полузамав (K2)
(споредна)
27,22[7] км/с
Податоци
A
Маса2,16[8] M
Полупречник8,9[7] R
Сјајност44[7] L
Температура4.875[7] K
Вртежна брзина (v sin i)4,7[7] км/с
B
Маса2,06[8] M
Полупречник7,8[7] R
Сјајност34[7] L
Температура4.875[7] K
Вртежна брзина (v sin i)4,8[7] км/с
Старост0,65[9] Гг.
Други ознаки
φ Cygni, 12 Cygni, BD+29° 3684, GC 27203, HD 185734, HIP 96683, HR 7478, SAO 68637, WDS J19394+3009AB[10]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Фи Лебед или φ Лебедсистем од две ѕвезди[11] во северното соѕвездие Лебед. Слабо видлива со голо око со привидна ѕвездена величина од 4,70.[2] Годишната промена на паралаксата од 12,25 mas[1] мерено од Земјата, се добива дека ѕвездата е на растојание од околу 266 светлосни години. Се оддалечува од Сонцето со радијална брзина од +4,5 км/s.[4]

φ Лебед е двојнолиниски спектроскопски двоен систем, што значи дека впивните линии на двете составници се видливи во спектарот. Двете множества на спектрални линии се скоро потполно идентични и двете ѕвезди се класифицирани како K0III, што значи дека се развиени џинови. Се смета дека тие се црвеногрутчести џинови, ѕвезди кои започнале со соединување на хелиумот во јадрото и се наоѓаат на хоризонталната гранка, но поради нивната металичност и големината на водородната обвивка тие може да се најдат во близина на гранката на црвени џинови.[8][12] За двете ѕвезди се претпоставува дека се со иста старост, wшто би изнесувала околу 650 милиони години.[6][9] Парот има орбитален период од 434,208 денови, или 1,2 години, со голема полуоска од 26,9 mas, и големо занесување од 0,56.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|refs=

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

[6]

[7]

[8]

[9]

[10]

[11]

[12]

}}

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Fernie, J. D. (June 1969), „UBV observations of miscellaneous stars“, Journal of the Royal Astronomical Society of Canada, 63: 133–135, Bibcode:1969JRASC..63..133F.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Pourbaix, D (2000). „Resolved double-lined spectroscopic binaries: A neglected source of hypothesis-free parallaxes and stellar masses“. Astronomy and Astrophysics Supplement. 145 (2): 215. Bibcode:2000A&AS..145..215P. doi:10.1051/aas:2000237.
 4. 4,0 4,1 4,2 Pourbaix, D.; и др. (2004), „SB9: The Ninth Catalogue of Spectroscopic Binary Orbits“, Astronomy & Astrophysics, 424 (2): 727–732, arXiv:astro-ph/0406573, Bibcode:2009yCat....102020P, doi:10.1051/0004-6361:20041213.
 5. 5,0 5,1 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 6. 6,0 6,1 6,2 Armstrong, J. T; Hummel, C. A; Quirrenbach, A; Buscher, D. F; Mozurkewich, D; Vivekanand, M; Simon, R. S; Denison, C. S; Johnston, K. J; Pan, X.-P; Shao, M; Colavita, M. M (1992). „The orbit of Phi Cygni measured with long-baseline optical interferometry - Component masses and absolute magnitudes“. Astronomical Journal. 104: 2217. Bibcode:1992AJ....104.2217A. doi:10.1086/116396.
 7. 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 7,12 7,13 7,14 7,15 Massarotti, Alessandro; Latham, David W; Stefanik, Robert P; Fogel, Jeffrey (2008). „Rotational and Radial Velocities for a Sample of 761 HIPPARCOS Giants and the Role of Binarity“. The Astronomical Journal. 135: 209. Bibcode:2008AJ....135..209M. doi:10.1088/0004-6256/135/1/209.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 Fekel, F. C (2004). „The Spectroscopic Orbit of φ Cygni, a System with Two Late-Type Giants“. The Environment and Evolution of Double and Multiple Stars. 21: 63. Bibcode:2004RMxAC..21...63F.
 9. 9,0 9,1 9,2 Soubiran, C; Bienaymé, O; Mishenina, T. V; Kovtyukh, V. V (2008). „Vertical distribution of Galactic disk stars. IV. AMR and AVR from clump giants“. Astronomy and Astrophysics. 480: 91. arXiv:0712.1370. Bibcode:2008A&A...480...91S. doi:10.1051/0004-6361:20078788.
 10. 10,0 10,1 „* phi Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 11. 11,0 11,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x Vizier catalog entry
 12. 12,0 12,1 Armstrong, J. T; Hummel, C. A; Quirrenbach, A; Buscher, D. F; Mozurkewich, D; Vivekanand, M; Simon, R. S; Denison, C. S; Johnston, K. J; Pan, X.-P; Shao, M; Colavita, M. M (1992). „The orbit of Phi Cygni measured with long-baseline optical interferometry - Component masses and absolute magnitudes“. Astronomical Journal. 104: 2217. arXiv:1304.2530. Bibcode:1992AJ....104.2217A. doi:10.1086/116396.