Прејди на содржината

V751 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V751 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 52м &1000000000001277800000012,778с
Деклинација +44° 19′ &1000000000002608700000026,087″
Особености
Спектрален тип A0e
Променлив тип Хербигова Ae/Be-ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 1,770 ± 0,037 млс/г
Дек.: −0,612 ± 0,036 млс/г
Паралакса (π)1.2912 ± 0.0224 млс
Оддалеченост2.530 ± 40 сг
(770 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
V751 Cyg, ALS 17383, HBC 297, SV* SVS 1202
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V751 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 13,8.