V751 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V751 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 52м &1000000000001277800000012,778с
Деклинација +44° 19′ &1000000000002608700000026,087″
Особености
Спектрален типA0e
Променлив типХербигова Ae/Be ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 1.770±0.037 mas/yr
Dec.: −0.612±0.036 mas/yr
Паралакса (π)1.2912 ± 0.0224 mas
Растојание2530 ± 40 ly
(770 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
V751 Cyg, ALS 17383, HBC 297, SV* SVS 1202
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V751 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 13,8.