NGC 7048

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7048


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 14 m 15,2 s
Деклинација +46° 17' 21""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Физички податоци
Привидни димензии 1,02' x ?'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 19 октомври 1878
Други ознаки PK 88-1.1, CS=18.3

NGC 7048 е планетарна маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7048 се споменува и како PK 88-1.1, CS=18.3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7048 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 mag.[2] NGC 7048 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,02'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 14 m 15,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +46° 17' 21"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7048 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3589. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 589.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]