TX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
TX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 00м &1000000000000638000000006,380с
Деклинација +42° 35′ &1000000000005121400000051,214″
Особености
Спектрален типF5.5Ib-G5Ib
B−V боен показател2.180
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-19.0±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −0.966±0.063 mas/yr
Dec.: −2.127±0.061 mas/yr
Паралакса (π)0.7807 ± 0.0367 mas
Растојание4200 ± 200 ly
(1280 ± 60 pc)
Податоци
Други ознаки
TX Cyg, BD+42 3935, HIP 103656, GCRV 13197
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

TX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,5.