TX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
TX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 00м &1000000000000638000000006,380с
Деклинација +42° 35′ &1000000000005121400000051,214″
Особености
Спектрален тип F5.5Ib-G5Ib
B−V Боен показател 2.180
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-19.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −0,966 ± 0,063 млс/г
Дек.: −2,127 ± 0,061 млс/г
Паралакса (π)0.7807 ± 0.0367 млс
Оддалеченост4.200 ± 200 сг
(1.280 ± 60 пс)
Податоци
Други ознаки
TX Cyg, BD+42 3935, HIP 103656, GCRV 13197
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

TX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,5.