Прејди на содржината

AF Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
AF Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 30м &1000000000001285400000012,854с
Деклинација +46° 08′ &1000000000005207800000052,078″
Особености
Спектрален тип M5III
B−V Боен показател 1.391
Променлив тип Долгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-14.91±0.89 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 44,656 ± 0,300 млс/г
Дек.: −5,008 ± 0,274 млс/г
Паралакса (π)3.8896 ± 0.1616 млс
Оддалеченост840 ± 30 сг
(260 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
AF Cyg, BD+45 2913, HIP 95902, SAO 48521
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AF Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.