AF Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AF Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 30м &1000000000001285400000012,854с
Деклинација +46° 08′ &1000000000005207800000052,078″
Особености
Спектрален типM5III
B−V боен показател1.391
Променлив типДолгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-14.91±0.89 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 44.656±0.300 mas/yr
Dec.: −5.008±0.274 mas/yr
Паралакса (π)3.8896 ± 0.1616 mas
Растојание840 ± 30 ly
(260 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
AF Cyg, BD+45 2913, HIP 95902, SAO 48521
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AF Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.