BG Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BG Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 38м &1000000000005773800000057,738с
Деклинација +28° 30′ &1000000000004661200000046,612″
Особености
Спектрален типM7e
B−V боен показател1.010
Променлив типМирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-118.00 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 6.726±0.210 mas/yr
Dec.: −3.458±0.227 mas/yr
Паралакса (π)2.0244 ± 0.1261 mas
Растојание1.600 ± 100 ly
(490 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
BG Cyg, IRC +30379, HIP 96647, AG+28 2049
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BG Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,62.