Прејди на содржината

BG Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
BG Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 38м &1000000000005773800000057,738с
Деклинација +28° 30′ &1000000000004661200000046,612″
Особености
Спектрален тип M7e
B−V Боен показател 1.010
Променлив тип Мирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-118.00 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,726 ± 0,210 млс/г
Дек.: −3,458 ± 0,227 млс/г
Паралакса (π)2.0244 ± 0.1261 млс
Оддалеченост1.600 ± 100 сг
(490 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
BG Cyg, IRC +30379, HIP 96647, AG+28 2049
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BG Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,62.