Превез (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Превез (маглина)

{{{опис}}}

Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 45 м 42 с
Деклинација +30° 43' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело остаток од супернова
Морфолошки вид SNR
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 70' x 6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 септември 1784
Други ознаки LBN 191, маглина Превез

Превез (NGC 6960) — остаток од супернова во соѕвездието Лебед, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како „Превез“ и NGC 6960 се споменува и како LBN 191.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 7 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината „Превез“ е од видот SNR.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 m.[2] маглината „Превез“ има привидни димензии од 70' х 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 45 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 43' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на маглината„Превез“ е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 120; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2687. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 757.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]