Кеплер-17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-17
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000034864300000034,8643с[1]
Деклинација +47° 48′ &1000000000005405000000054,050″[1]
Прив. величина (V) 14,0[2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,778 ± 0,032[1] млс/г
Дек.: −6,365 ± 0,035[1] млс/г
Паралакса (π)1.3589 ± 0.0198[1] млс
Оддалеченост2.400 ± 30 сг
(740 ± 10 пс)
Особености
Спектрален тип G2V[2]
Податоци [2]
Маса1,16 ± 0,06 M
Полупречник1,05 ± 0,03 R
Температура5.781 ± 85 K
Вртење12,159 ± 0,029[3]
Вртежна брзина (v sin i)4,2 ± 0,5[4] км/с
Старост<1,78 Гг.
Други ознаки
KIC 10619192, KOI-203, 2MASS J19533486+4748540[4]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-17ѕвезда, жолто џуџе од главната низа.[2] За оваа ѕвезда е познато дека е домаќин на една вонсончева планета, Кеплер-17b, која е вооедно и во орбита околу ѕвездата.[2]

Компаративни димензии Земја, Kepler-17 b и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Notes on Kepler-17 b“. Посетено на 15 January 2017.
  3. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S. (2013). „Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators“. The Astrophysical Journal Letters. 775 (1). L11. arXiv:1308.1845. Bibcode:2013ApJ...775L..11M. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11.
  4. 4,0 4,1 „Kepler-17“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 16 January 2017. (англиски)

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005300000053м &1000000000000348600000034,86с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000004800000048′ &1000000000000005400000054″