Прејди на содржината

Јота1 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јота1 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 27м &1000000000259602200000025,96022с[1]
Деклинација 52° 19′ &1000000000013587100000013,5871″[1]
Прив. величина (V) 5,73[2]
Особености
Развојна фаза главна низа[3]
Спектрален тип A1V[4]
B−V Боен показател −0,002 ± 0,002[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+1,90[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -12,639[1] млс/г
Дек.: -27,567[1] млс/г
Паралакса (π)8.4332 ± 0.0867[1] млс
Оддалеченост387 ± 4 сг
(119 ± 1 пс)
Апсолутна величина (MV)+0,57[2]
Податоци
Маса2,59 ± 0,03[3] M
Површ. грав. (log g)4,18[6]
Сјајност74,1+11,0
20,5
[6] L
Температура9.683+89
178
[3] K
Вртежна брзина (v sin i)51,6 ± 2,2[6] км/с
Други ознаки
ι1 Cyg, 7 Cygni, BD+52° 2434, HD 183534, HIP 95656, HR 7408, SAO 31673[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Јота1 Лебед — можна двојна ѕвезда[6] во северното соѕвездие Лебед, и е одвоена на растојание помало од два степени од посјајниот сосед, Јота2 Лебед.[8] Близу е до границата на видливост со голо око со привидна ѕвездена величина од 5,75.[7] Системот се наоѓа приближно на растојание од 387 светлосни години според определената паралакса,[1] и се оддалечува со радијална брзина од +2 км/с.[5]

Станува збор за кандидат за двојнолиниски двоен систем.[6] Се класифицира како A1V,[4] што навестува дека примарната составница е ѕвезда на главната низа од тип А. Се проценува дека ѕвездата е со старост од 400[9] милиони години со средна вртежна брзина, која се проценува дека изнесува 52 км/с.[6] Масата е за 2.6[3] пати поголема од Сончевата маса и зрачи со сјајност 74[6] пати од Сончевата сјајност од својата фотосфера при делотворна температура од 9.683 K.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|refs=

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

[6]

[9]

[7]

[8]

}}

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Zorec, J.; Royer, F. (2012), „Rotational velocities of A-type stars. IV. Evolution of rotational velocities“, Astronomy & Astrophysics, 537: A120, arXiv:1201.2052, Bibcode:2012A&A...537A.120Z, doi:10.1051/0004-6361/201117691.
  4. 4,0 4,1 4,2 Jaschek, M. (July 1978), „Catalogue of selected spectral types in the MK system“, Bulletin d'Information du Centre de Données Stellaires, 15 (121), Bibcode:1978BICDS..15..121J. Vizier catalog entry
  5. 5,0 5,1 5,2 Evans, D. S. (June 20–24, 1966), „The Revision of the General Catalogue of Radial Velocities“, Во Batten, Alan Henry; Heard, John Frederick (уред.), Determination of Radial Velocities and their Applications, Proceedings from IAU Symposium no. 30, University of Toronto: International Astronomical Union, Bibcode:1967IAUS...30...57E.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 Royer, F.; и др. (February 2014), „Normal A0-A1 stars with low rotational velocities. I. Abundance determination and classification“, Astronomy & Astrophysics, 562: 21, arXiv:1401.2372, Bibcode:2014A&A...562A..84R, doi:10.1051/0004-6361/201322762, A84.
  7. 7,0 7,1 7,2 „iot01 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  8. 8,0 8,1 Kaler, James B. (September 11, 2015), „Kappa, Iota, and Iota-1 Cygni, a three-for-one-special“, Stars, Посетено на 2019-09-10.
  9. 9,0 9,1 Gontcharov, G. A. (November 2012), „Spatial distribution and kinematics of OB stars“, Astronomy Letters, 38 (11): 694–706, arXiv:1606.09028, Bibcode:2012AstL...38..694G, doi:10.1134/S1063773712110035.