NGC 6991/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6991/2


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 54 m 56,4 s
Деклинација +47° 18' 38"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 септември 1788
Други ознаки JH's cluster

NGC 6991/2 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6991/2 се споменува и како JH's cluster.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 септември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6991/2 е од видот OCL.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 54 m 56,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +47° 18' 38".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6991/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3579. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 533.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]