V1762 Лебед

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
V1762 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 8м &1000000000000025800000025,8с[1][2]
Деклинација +52° 25′ &1000000000000003200000032″[1][2]
Привидна величина (V)5.81[1][2]
Особености
Спектрален типK1IV[1][2]
U−B боен показател0.87[1][2]
B−V боен показател1.09[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.87 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 4 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.002 mas
Други ознаки
BD+52 2350,SAO 31413,HD 179094,HR 7275
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1762 Лебед (BD+52 2350, HD 179094, SAO 31413, HR 7275) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 5,81, при ректасцензија 19ч 08м &1000000000000002580000025.8с и деклинација +52° 25′ &1000000000000003200000032″.

Наводи[edit | edit source]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.