Прејди на содржината

V1339 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1339 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 42м &100000000000000840000008,4с[1][2]
Деклинација +45° 45′ &1000000000000005700000057″[1][2]
Прив. величина (V) 6.17[1][2]
Особености
Спектрален тип M4III:[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.55[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 9 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.003 млс
Други ознаки
BD+45 3637,SAO 51204,HD 206632,HR 8298
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1339 Лебед (BD+45 3637, HD 206632, SAO 51204, HR 8298) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,17, при ректасцензија 21ч 42м &1000000000000000840000008,4с и деклинација +45° 45′ &1000000000000005700000057″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.