HD 185657

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 185657
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 37м &1000000000000056700000056,7с[1][2]
Деклинација +49° 17′ &100000000000000040000004″[1][2]
Привидна величина (V)6.47[1][2]
Особености
Спектрален типG6V[1][2]
U−B боен показател0.72[1][2]
B−V боен показател0.99[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.72 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -85 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.006 mas
Други ознаки
BD+48 2922,SAO 48673,HD 185657,HR 7477
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185657 (BD + 48 2922, SAO 48673,HR 7477) — ѕвезда со привидна величина од 6.47, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 37м &1000000000000005670000056.7с и деклинација +49° 17′ &1000000000000000400000004″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.