Прејди на содржината

HD 189178

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189178
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 57м &1000000000000013900000013,9с[1][2]
Деклинација +40° 22′ &100000000000000050000005″[1][2]
Прив. величина (V) 5.45[1][2]
Особености
Спектрален тип B5V[1][2]
U−B Боен показател -0.52[1][2]
B−V Боен показател -0.1[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.52 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -26 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+39 3968,SAO 49011,HD 189178,HR 7628
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 181178 (BD + 39 3968, SAO 49011,HR 7628) — ѕвезда со привидна величина од 5.45, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 57м &1000000000000001390000013,9с и деклинација +40° 22′ &1000000000000000500000005″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.