IRAS 20126+4104

Од Википедија — слободната енциклопедија
IRAS 20126+4104

Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 14м &1000000000002588100000025,881с
Деклинација +41° 13′ &1000000000003686900000036,869″
Прив. величина (V) 14,55
Особености
Спектрален тип B2.5-B0.5 D
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -3,913±0,611 млс/г
Дек.: -4,578±0,701 млс/г
Паралакса (π)0.8855 ± 0.3678 млс
Оддалеченостприб. 4.000 сг
(приб. 1.100 пс)
Податоци
Други ознаки
2MASS J20142586+4113363, WFS 90, [CF95] 48, [MSS98] 22, [XT95] 12
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

IRAS 20126+4104протоѕвезда во соѕвездието Лебед