IRAS 20126+4104

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IRAS 20126+4104

Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 14м &1000000000002588100000025,881с
Деклинација +41° 13′ &1000000000003686900000036,869″
Привидна величина (V)14,55
Особености
Спектрален типB2.5-B0.5 D
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -3,913±0,611 mas/yr
Dec.: -4,578±0,701 mas/yr
Паралакса (π)0.8855 ± 0.3678 mas
Растојаниеapprox. 4000 ly
(approx. 1100 pc)
Податоци
Други ознаки
2MASS J20142586+4113363, WFS 90, [CF95] 48, [MSS98] 22, [XT95] 12
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

IRAS 20126+4104протоѕвезда во соѕвездието Лебед