V819 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V819 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 53м &100000000000000120000001,2с[1][2]
Деклинација +47° 48′ &1000000000000002700000027″[1][2]
Привидна величина (V)6.29[1][2]
Особености
Спектрален типB0.5IIIn[1][2]
U−B боен показател-0.91[1][2]
B−V боен показател-0.11[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.91 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -65 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+47 2945,SAO 48940,HD 188439,HR 7600
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V380 Лебед (BD+47 2945, HD 188439, SAO 48940, HR 7600) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,29, при ректасцензија 19ч 53м &1000000000000000119999901.2с и деклинација +47° 48′ &1000000000000002700000027″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.