4U 2129+47

Од Википедија — слободната енциклопедија
4U 2129+47

Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 31м &1000000000002621300000026,213с
Деклинација +47° 17′ &1000000000002451400000024,514″
Прив. величина (V) 15,6
Особености
Спектрален тип pec(e)
Променлив тип Ренденска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)30,0 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -2,301±0,156 млс/г
Дек.: -4.392±0,152 млс/г
Паралакса (π)0.5475 ± 0.0920 млс
Оддалеченостприб. 6.000 сг
(приб. 1.800 пс)
Податоци
Други ознаки
V* V1727 Cyg, INTREF 1057, SBC9 1311, XB 2129+47, 2E 4485
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

4U 2129+47рендгенска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед.