4U 2129+47

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
4U 2129+47

Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 31м &1000000000002621300000026,213с
Деклинација +47° 17′ &1000000000002451400000024,514″
Привидна величина (V)15,6
Особености
Спектрален типpec(e)
Променлив типРенденска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)30,0 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -2,301±0,156 mas/yr
Dec.: -4.392±0,152 mas/yr
Паралакса (π)0.5475 ± 0.0920 mas
Растојаниеapprox. 6000 ly
(approx. 1800 pc)
Податоци
Други ознаки
V* V1727 Cyg, INTREF 1057, SBC9 1311, XB 2129+47, 2E 4485
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

4U 2129+47рендгенска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед.