EXO 2030+375

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
EXO 2030+375

Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000001527400000015,274с
Деклинација +37° 38′ &1000000000001483900000014,839″
Привидна величина (V)19,41
Особености
Спектрален типB0Ve D
Променлив типРенденска двојна ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -2,974±0,171 mas/yr
Dec.: -5,203±0,202 mas/yr
Паралакса (π)0.1473 ± 0.1068 mas
Растојаниеapprox. 22000 ly
(approx. 7000 pc)
Податоци
Други ознаки
V* V2246 Cyg, INTEGRAL1 117, INTREF 1029, [KRL2007b] 375, SWIFT J2032.2+3738
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

EXO 2030+375рендгенска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед.