EXO 2030+375

Од Википедија — слободната енциклопедија
EXO 2030+375

Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000001527400000015,274с
Деклинација +37° 38′ &1000000000001483900000014,839″
Прив. величина (V) 19,41
Особености
Спектрален тип B0Ve D
Променлив тип Ренденска двојна ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -2,974±0,171 млс/г
Дек.: -5,203±0,202 млс/г
Паралакса (π)0.1473 ± 0.1068 млс
Оддалеченостприб. 20.000 сг
(приб. 7.000 пс)
Податоци
Други ознаки
V* V2246 Cyg, INTEGRAL1 117, INTREF 1029, [KRL2007b] 375, SWIFT J2032.2+3738
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

EXO 2030+375рендгенска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед.