NGC 7067

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7067


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 24 м 12,3 с
Деклинација +48° 0' 41""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 септември 1788
Други ознаки OCL 208

NGC 7067расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7067 се споменува и како OCL 208.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 27 септември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7067 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 m.[2] NGC 7067 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 24 м 12,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 0' 41"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7067 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3594. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 589.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]