Прејди на содржината

3C 438

Од Википедија — слободната енциклопедија
3C 438
Податоци од набљудување (Епоха J2000)
СоѕвездиеЛебед
Ректасцензија21ч 55м &1000000000005232400000052,324с[1]
Деклинација+38° 00′ &1000000000000285100000028,51″[1]
Црв. помест.0,290[2]
ТипSyG, AGN, X, G, QSO[1]
G, FR II, Sy[2]
Привидна величина (V)19,20[2]
Други ознаки
LEDA 2817736, 3C 438, 4C 37.63
Поврзано: Квазар, Список на квазари

3C 438Сејфертова галаксија[1][2] во соѕвездието Лебед.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Query : 3C 438“. Simbad. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2 June 2015.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „NED results for object 3C 438“. NASA/IPAC Extragalactic Database. Посетено на 2 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002100000021ч &1000000000000005500000055м &1000000000005232400000052,324с, +&1000000000000003800000038° &1000000000000000000000000′ &1000000000000285100000028,51″