Прејди на содржината

HD 186901

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186901
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 45м &1000000000000039600000039,6с[1][2]
Деклинација +36° 5′ &1000000000000002800000028″[1][2]
Прив. величина (V) 6.43[1][2]
Особености
Спектрален тип B9.5VpSi[1][2]
U−B Боен показател -0.13[1][2]
B−V Боен показател -0.03[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.13 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -19 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.018 млс
Други ознаки
BD+35 3786,SAO 68805,HD 186901,HR 7529
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186901 (BD + 35 3786, SAO 68805, HR 7529) — ѕвезда со привидна величина од 6.43, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 45м &1000000000000003960000039,6с и деклинација +36° 05′ &1000000000000002800000028″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.