Прејди на содржината

HD 194668

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 194668
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 24м &1000000000000032400000032,4с[1][2]
Деклинација +53° 33′ &100000000000000070000007″[1][2]
Прив. величина (V) 6.51[1][2]
Особености
Спектрален тип B9.5III[1][2]
U−B Боен показател -0.13[1][2]
B−V Боен показател 0.01[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.13 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -19 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+53 2397,SAO 32534,HD 194668,HR 7815
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194668 (BD + 53 2397, SAO 32534, HR 7815) — ѕвезда со привидна величина од 6.51, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 24м &1000000000000003239999932,4с и деклинација +53° 33′ &1000000000000000700000007″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.