Прејди на содржината

HD 187123

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 187123
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 46м &1000000000058112300000058,1123с[1]
Деклинација +34° 25′ &1000000000010279900000010,2799″[1]
Прив. величина (V) 7.89
Особености
Спектрален тип G5V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 142,581 ± 0,053[1] млс/г
Дек.: −123,603 ± 0,063[1] млс/г
Паралакса (π)21.7316 ± 0.0336[1] млс
Оддалеченост150,1 ± 0,2 сг
(46,02 ± 0,07 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+34°3708, HIP 97336, LTT 15779, SAO 68845
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
HD 187123 има планетарен систем од најмалку две планети. Уметнички приказ на планетите HD 187123b и c.

HD 187123ѕвезда жолто џуџе со привидна величина 8, и на растојание од околу 150 светлосни години, во соѕвездието Лебед. Како и нашето Сонце, таа е жолто џуџе (спектрален тип G5V). На ова растојание таа не е видлива за човековото око.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Во 1998 година, екипата на за планетарно пребарување од Калифорнија и Карнеги следејќи предлог на Кевин Апс, британец кој во тоа време бил студент по додипломски студии [2] забележале можна планета во орбита околу ѕвездата.[3] Имало и укажувања за постоење и на друго, поодалечено тело што кружи околу ѕвездата и сето ова беше објавено во 2006 година.[4] Планетата беше потврдена во 2009 година.[5]

Планетарен систем HD 187123[6]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,5074 ± 0,0026 MJ 0,04213 ± 0,00034 3,0965886 ± 0,0000043 0,0093 ± 0,0046
c 1,818 ± 0,035 MJ 4,417 ± 0,054 3.324 ± 46 0,280 ± 0,022

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. "British student shows Nasa new planet". BBC News. September 25, 1998. Retrieved December 31, 2011.
  3. Butler, R. Paul; et al. (1998). "A Planet with a 3.1 Day Period around a Solar Twin". Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 110 (754): 1389–1393. Bibcode:1998PASP..110.1389B. CiteSeerX 10.1.1.37.5463. doi:10.1086/316287.
  4. Wright, J. T.; et al. (2007). "Four New Exoplanets and Hints of Additional Substellar Companions to Exoplanet Host Stars". The Astrophysical Journal. 657 (1): 533–545. arXiv:astro-ph/0611658. Bibcode:2007ApJ...657..533W. doi:10.1086/510553.
  5. Wright, J. T.; et al. (2009). "Ten New and Updated Multi-planet Systems, and a Survey of Exoplanetary Systems". The Astrophysical Journal. 693 (2): 1084–1099. arXiv:0812.1582. Bibcode:2009ApJ...693.1084W. doi:10.1088/0004-637X/693/2/1084.
  6. Feng, Y. Katherina; и др. (2015). „The California Planet Survey IV: A Planet Orbiting the Giant Star HD 145934 and Updates to Seven Systems with Long-period Planets“. The Astrophysical Journal. 800 (1). 22. arXiv:1501.00633. Bibcode:2015ApJ...800...22F. doi:10.1088/0004-637X/800/1/22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000004600000046м &1000000000058113000000058,1130с, +&1000000000000003400000034° &1000000000000002500000025′ &1000000000001028800000010,288″