Прејди на содржината

HD 207739

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 207739
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 49м &1000000000005884100000058,841с
Деклинација +43° 57′ &1000000000005683300000056,833″
Прив. величина (V) 8,59
Особености
Спектрален тип kF0:mGepec
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-44.0±10 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,372 ± 0,049 млс/г
Дек.: −3,697 ± 0,057 млс/г
Паралакса (π)0.4972 ± 0.0333 млс
Оддалеченост6.600 ± 400 сг
(2.000 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+43 4060, SAO 51349, V1914 Cyg
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207739 — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 8,59.