V401 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V401 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 10м &1000000000004958800000049,588с
Деклинација +47° 48′ &1000000000004719500000047,195″
Особености
Спектрален типF0
B−V боен показател0.378
Променлив типПроменлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)25.53±2.14 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −0.164±0.050 mas/yr
Dec.: −10.233±0.057 mas/yr
Паралакса (π)1.9672 ± 0.0335 mas
Растојание1.660 ± 30 ly
(508 ± 9 pc)
Податоци
Други ознаки
V401 Cyg, BD+30 3592, HIP 95816, LF 2 +30 5
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V401 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,7.