V401 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V401 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 10м &1000000000004958800000049,588с
Деклинација +47° 48′ &1000000000004719500000047,195″
Особености
Спектрален тип F0
B−V Боен показател 0.378
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)25.53±2.14 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −0,164 ± 0,050 млс/г
Дек.: −10,233 ± 0,057 млс/г
Паралакса (π)1.9672 ± 0.0335 млс
Оддалеченост1.660 ± 30 сг
(508 ± 9 пс)
Податоци
Други ознаки
V401 Cyg, BD+30 3592, HIP 95816, LF 2 +30 5
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V401 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,7.