Прејди на содржината

V448 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V448 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 06м &1000000000000994800000009,948с
Деклинација +35° 23′ &1000000000000961400000009,614″
Особености
Спектрален тип O9.5V+B1Ib
B−V Боен показател 0.324
Променлив тип Лирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.10±3.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,436 ± 0,054 млс/г
Дек.: −6,426 ± 0,053 млс/г
Паралакса (π)0.4950 ± 0.0339 млс
Оддалеченост6.600 ± 500 сг
(2.000 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
V448 Cyg, BD+34 3871, HIP 99021, SAO 69410
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V448 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.