V448 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V448 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 06м &1000000000000994800000009,948с
Деклинација +35° 23′ &1000000000000961400000009,614″
Особености
Спектрален типO9.5V+B1Ib
B−V боен показател0.324
Променлив типЛирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.10±3.1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.436±0.054 mas/yr
Dec.: −6.426±0.053 mas/yr
Паралакса (π)0.4950 ± 0.0339 mas
Растојание6600 ± 500 ly
(2000 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
V448 Cyg, BD+34 3871, HIP 99021, SAO 69410
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V448 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.