TT Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
TT Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0 (ICRS)      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 40м &1000000000570156800000057,01568с[1]
Деклинација +32° 37′ &1000000000005755600000005,7556″[1]
Други ознаки
TT Cyg, BD+32 3522, HD 186047, HIP 96836, SAO 68688[1]

TT Лебедјаглеродна ѕвезда. Се наоѓа на растојание од 561 парсекs (1,830 сг) од Земјата во соѕвездието Лебед. Светлосната привидна величина изнесува 7,44.[1] Наречена е јаглеродна ѕвезда бидејќи има висок однос на јаглерод наспроти кислород во површинските слоеви. Јаглеродот е добиен од соединувањето на хелиумот, присутен во внатрешноста на ѕвездата. Слој од јаглерод моноксид, со пречник од половина светлосна година, бил исфрлен пред 6.000 години односно пред да ја набљудуваме во сегашната состојба од Земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „TT Cygni“. SIMBAD Astronomical Database. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 20 January 2014.