HD 200817

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200817
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 3м &1000000000000047600000047,6с[1][2]
Деклинација +53° 17′ &1000000000000001000000010″[1][2]
Прив. величина (V) 5.9[1][2]
Особености
Спектрален тип K0III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 0.99[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -16 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+52 2859,SAO 33098,HD 200817,HR 8078
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200817 (BD + 52 2859, SAO 33098, HR 8078) — ѕвезда со привидна величина од 5.9, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 03м &1000000000000004760000047,6с и деклинација +53° 17′ &1000000000000001000000010″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.