Прејди на содржината

V1726 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1726 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 29м &1000000000003894200000038,942с
Деклинација +48° 58′ &1000000000000870400000008,704″
Особености
Спектрален тип F5
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-9.93±0.44 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,357 ± 0,767 млс/г
Дек.: −2,962 ± 0,651 млс/г
Паралакса (π)0.3478 ± 0.0324 млс
Оддалеченост9.400 ± 900 сг
(2.900 ± 300 пс)
Податоци
Други ознаки
V1726 Cyg, BD+48 3398, PPM 61556, SAO 50939
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1726 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,91.