V1726 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1726 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 29м &1000000000003894200000038,942с
Деклинација +48° 58′ &1000000000000870400000008,704″
Особености
Спектрален типF5
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-9.93±0.44 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.357±0.767 mas/yr
Dec.: −2.962±0.651 mas/yr
Паралакса (π)0.3478 ± 0.0324 mas
Растојание9.400 ± 900 ly
(2.900 ± 300 pc)
Податоци
Други ознаки
V1726 Cyg, BD+48 3398, PPM 61556, SAO 50939
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1726 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,91.