HD 194069

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 194069
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 22м &100000000000000030000003с[1][2]
Деклинација +41° 7′ &1000000000000005300000053″[1][2]
Прив. величина (V) 6.39[1][2]
Особености
Спектрален тип G5III+A[1][2]
U−B Боен показател 0.82[1][2]
B−V Боен показател 1.07[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.82 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -4 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+40 4136,SAO 49524,HD 194069,HR 7795
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194069 (BD + 40 4136, SAO 49524, HR 7795) — ѕвезда со привидна величина од 6.19, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 22м &1000000000000000300000003с и деклинација +41° 07′ &1000000000000005300000053″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.