W Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
W Лебед
Location of W Cygni (circled)
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 36м &1000000000024961900000002,49619с[1]
Деклинација +44° 22′ &1000000000028529200000028,5292″[1]
Прив. величина (V) 5.10 - 6.83[2]
Особености
Спектрален тип M4e-M6e(Tc:)III[3]
U−B Боен показател +1.24[4]
B−V Боен показател +1.59[4]
Променлив тип SRb[5]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−12,87[6] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 65.17 ± 0.42[1] млс/г
Дек.: 1.74 ± 0.30[1] млс/г
Паралакса (π)5.72 ± 0.38[1] млс
Оддалеченост570 ± 40 сг
(170 ± 10 пс)
Апсолутна величина (MV)−0.43[7]
Податоци
Маса0.98[8] M
Полупречник227[8] R
Сјајност5.888[8] L
Температура3.373[8] K
Други ознаки
W Cyg, HR 8262, HD 205730, BD+44°3877, HIP 106642
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

W Лебедполуправилна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед, на растојание од 570 светлосни години од Земјата. Се наоѓа на помалку од половина степен југоисточно од ρ Лебед.

Откритие[уреди | уреди извор]

Видлива светлинска крива на W Лебед од 2014 до 2017 одина

W Лебед е, повремено, ѕвезда видлива од човековото око, но не и е доделена Бајерова или Фламстидова ознака. Забележано е дека е променлива ѕвезда од страна на Џон Елард Гор, откритие првично објавено во 1885 година.[9]

Променливост[уреди | уреди извор]

W Лебед има максимална величина од 5,10 и минимална величина од 6,83. Во каталозите е заведена како ѕвезда со примарен период од 131,7 денови, но се забележани и промени во сјаноста со периоди од 131 и 234 денови.[9][10] Се верува дека пулсира во првиот обертон.[8]

Својства[уреди | уреди извор]

W Лебед е црвен џин на асимптотската гранака на џинови (АГЏ). Спектралниот тип на ѕвездата се движи од M4e до M6e, и се забележани можни повишени нивоа на технециум.[2] Масите на AGB ѕвездите се слабо познати, но користејќи ги пулсираќките својства на W Лебед, се добива дека масата му е малку помала од онаа на Сонцето.[8]

Придружник[уреди | уреди извор]

W Лебед е предложена како двојна ѕвезда со врел придружник од главната низа, но ова сè уште не е потврдено.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Van Leeuwen, Floor (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy & Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
 2. 2,0 2,1 „W Cygni“. AAVSO Website. American Association of Variable Star Observers. 10 July 2017. Посетено на 31 December 2013.
 3. Shenavrin, V. I.; Taranova, O. G.; Nadzhip, A. E. (2011). „Search for and study of hot circumstellar dust envelopes“. Astronomy Reports. 55: 31. Bibcode:2011ARep...55...31S. doi:10.1134/S1063772911010070.
 4. 4,0 4,1 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237: 0. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
 5. Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
 6. Famaey, B.; Pourbaix, D.; Frankowski, A.; Van Eck, S.; Mayor, M.; Udry, S.; Jorissen, A. (2009). „Spectroscopic binaries among Hipparcos M giants,. I. Data, orbits, and intrinsic variations“. Astronomy and Astrophysics. 498 (2): 627. arXiv:0901.0934. Bibcode:2009A&A...498..627F. doi:10.1051/0004-6361/200810698.
 7. Cardini, D. (January 2005), „Mg II chromospheric radiative loss rates in cool active and quiet stars“, Astronomy and Astrophysics, 430: 303–311, arXiv:astro-ph/0409683, Bibcode:2005A&A...430..303C, doi:10.1051/0004-6361:20041440.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 Takeuti, Mine; Nakagawa, Akiharu; Kurayama, Tomoharu; Honma, Mareki (2013). „A Method to Estimate the Masses of Asymptotic Giant Branch Variable Stars“. Publications of the Astronomical Society of Japan. 65 (3): 60. Bibcode:2013PASJ...65...60T. doi:10.1093/pasj/65.3.60.
 9. 9,0 9,1 Shears, Jeremy (2012). „John Ellard Gore: Of immensity and minuteness“. 1203: arXiv:1203.6467. arXiv:1203.6467. Bibcode:2012arXiv1203.6467S. Наводот journal бара |journal= (help)
 10. Glass, I. S.; Van Leeuwen, F. (2007). „Semiregular variables in the solar neighbourhood“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 378 (4): 1543. arXiv:0704.3150. Bibcode:2007MNRAS.378.1543G. doi:10.1111/j.1365-2966.2007.11903.x.
 11. Ortiz, Roberto; Guerrero, Martín A. (2016). „Ultraviolet emission from main-sequence companions of AGB stars“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 461 (3): 3036. arXiv:1606.09086. Bibcode:2016MNRAS.461.3036O. doi:10.1093/mnras/stw1547.