25 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
25 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000005519500000055,195с
Деклинација +37° 02′ &1000000000003439400000034,394″
Особености
Спектрален типB3IVe
B−V боен показател-0.133
Променлив типBe-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−14.60±2.2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 0.846±0.271 mas/yr
Dec.: −0.685±0.309 mas/yr
Паралакса (π)2.4192 ± 0.1696 mas
Растојание1350 ± 90 ly
(410 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
25 Cyg, BD+36 3806, HIP 98425, SAO 69231
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

25 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,19.