Прејди на содржината

25 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
25 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000005519500000055,195с
Деклинација +37° 02′ &1000000000003439400000034,394″
Особености
Спектрален тип B3IVe
B−V Боен показател -0.133
Променлив тип Be-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−14,60 ± 2,2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 0,846 ± 0,271 млс/г
Дек.: −0,685 ± 0,309 млс/г
Паралакса (π)2.4192 ± 0.1696 млс
Оддалеченост1.350 ± 90 сг
(410 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
25 Cyg, BD+36 3806, HIP 98425, SAO 69231
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

25 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,19.