Кеплер-36

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-36
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 25м &1000000000000043100000000,0431с[1]
Деклинација +49° 13′ &1000000000005463100000054,631″[1]
Привидна величина (V)11,9
Особености
Спектрален типG1IV
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 0.970±0.041[1] mas/yr
Dec.: −8.073±0.043[1] mas/yr
Паралакса (π)1.8654 ± 0.0215[1] mas
Растојание1750 ± 20 ly
(536 ± 6 pc)
Податоци
Маса1,071[2] M
Полупречник1,626[2] R
Температура5.911[2] K
Други ознаки
KOI-277, KIC 11401755, 2MASS 19250004+4913545
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-36 — ѕвезда во соѕвездието Лебедсо две познати планети. Има зачудувачки голем It has an anomalously large radius, meaning that it is a subgiant.

Planetary system[уреди | уреди извор]

На 21 јуни, 2012 година, беше објавено дека се забележани две планети во орбита околу Кеплер-36. Планетите, супрземја и „мининептун“ се необични бидејќи имаат многу блиски орбити, нивните големи полуоски се разликуваат само за 0,013 АЕ. Надврешната планета е во орбита за самоT 11% подалеку од внатрешната. Земајќи ги во предвид sнивните значитетелно поголеми маси од Земјата, нивното меѓусебно граитаљционо заемнодејство е значително, што значи дека нивното заемнодејство предизвикува крајни временски промени за двете планети. Кеплер-36b и c имаат проценети густини соодветно од 6,8 и 0,86 g/cm3.[2]Двете планети се бо близина на 7:6 орбитална резонанција.[2] Големата разлика во густините, покрај близината на орбитите, се должи пред се поради големата разлика во масите.[3] Внатрешната и помалку масивна ѕвезда го изгубила ако не и целосно слојот од водород/хелиум во текот на создавањето.

Планетарен систем Кеплер-36[2]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 4,45 M 0,1153 13,83989 <0,04 90,0° 1,486 R
c 8,08 M 0,1283 16,23855 <0,04 90,0° 3,679 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Carter, J. A.; Agol, E.; Chaplin, W. J.; Basu, S.; Bedding, T. R.; Buchhave, L. A.; Christensen-Dalsgaard, J.; Deck, K. M.; и др.. Kepler-36: A Pair of Planets with Neighboring Orbits and Dissimilar Densities. „Science“ том  337 (6094): 556–559. doi:10.1126/science.1223269. Bibcode2012Sci...337..556C. 
  3. Bodenheimer, P.; Stevenson, D.; Lissauer, J.; D'Angelo, G.. New Formation Models for the Kepler-36 System. „The Astrophysical Journal“ том  868 (2): id. 138 (17 pp.). doi:10.3847/1538-4357/aae928. Bibcode2018ApJ...868..138B. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]