8 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
8 Cygni
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Cygnus
Ректасцензија 19ч 31м &1000000000463218400000046,32184с[1]
Деклинација +34° 27′ &1000000000010687400000010,6874″[1]
Привидна величина (V)4.75[2]
Особености
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21.20±0.1[3] km/s
Сопствено движење (μ) RA: 1.16[1] mas/yr
Dec.: −3.47[1] mas/yr
Паралакса (π)3.79 ± 0.16[1] mas
Растојание860 ± 40 ly
(260 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
{{{names}}}
Наводи во бази

8 Лебед е единечна [4] sвезда во северното соѕвездие на Сигнас . Врз основа на неговата паралакса од 3,79 маси, е оддалечена од Земјата околу 860 светлосни години (260 парсеци ). Тоа е видливо со голо око како слаба, синкаво-бела завеса sвезда со очигледна визуелна големина од околу 4,7. Ѕездата се приближува до Земјата со хелиоцентрична радијална брзина од 21   км / с.

Ова е ѕвезда која старее, како што е наведено од нејзиниот спектрален тип B3IV. Нејзинита ефикасна температура од 16.100 К се вклопува во нормалниот опсег на sвездите од типот Б : 11.000 до 25.000   K. 8 Cygni е околу двојно пожесто од Сонцето, и е за шест пати поголема и многу пати посветла во споредба. [5] Елементарните изобилства се близу соларни. [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (2007 г). Validation of the new Hipparcos reduction. „Astronomy and Astrophysics“ том  474 (2): 653–664. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Bibcode2007A&A...474..653V. http://www.aanda.org/index.php?option=com_article&access=bibcode&Itemid=129&bibcode=2007A%2526A...474..653VFUL. 
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EgUBV.
  3. Gontcharov, G. A. (2006 г). Pulkovo Compilation of Radial Velocities for 35 495 Hipparcos stars in a common system. „Astronomy Letters“ том  32 (11): 759–771. doi:10.1134/S1063773706110065. Bibcode2006AstL...32..759G. 
  4. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 389 (2): 869–879, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, arXiv:0806.2878, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x. 
  5. Challouf, M. и др. (2014), „Improving the surface brightness-color relation for early-type stars using optical interferometry⋆“, Astronomy & Astrophysics 570: A104, Bibcode:2014A&A...570A.104C, arXiv:1409.1351, doi:10.1051/0004-6361/201423772. 
  6. Adelman, Saul J. (јуни 1998 г). Elemental abundance analyses with DAO spectrograms - XIX. The superficially normal B stars zeta Draconis, epsilon Lyrae, 8 Cygni and 22 Cygni. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“ том  296 (4): 856–862. doi:10.1046/j.1365-8711.1998.01426.x. Bibcode1998MNRAS.296..856A.