Прејди на содржината

Кеплер-223

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-223
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000016420300000016,4203с[1]
Деклинација +47° 16′ &1000000000046308100000046,3081″[1]
Особености
Привидна ѕвездена величина (g) 15,903[2]
Привидна величина (r) 15,301[2]
Привидна величина (i) 15,105[2]
Привидна величина (z) 14,963[2]
Привидна величина (D51) 15,667[2]
Привидна величина (J) 14,095[2]
Привидна величина (H) 13,727[2]
Привидна величина (K) 13,632[2]
J−K Боен показател 0,463[2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −4,270 ± 0,055[1] млс/г
Дек.: −11,068 ± 0,051[1] млс/г
Паралакса (π)0.5101 ± 0.0313[1] млс
Оддалеченост6.400 ± 400 сг
(2.000 ± 100 пс)
Податоци
Полупречник1,095[2] R
Површ. грав. (log g)4,386[2]
Температура5.599[2] K
Металичност-0,211[2]
Други ознаки
KOI-730, KIC 10227020, 2MASS J195316.40+471646.1
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци
Кеплер-223 6:4:4:3
Кеплер-223 8:6:4:3

Кеплер-223 (KOI-730, KIC #10227020) — ѕвезда од спектрален тип G5V со вонсончев планетарен систем забележан од вселенското летало Кеплер. Изучувањата покажале дека системот Кеплер-223 се состои од 4 планети во орбита околу ѕвездата.[3][4]

Планетарен систем

[уреди | уреди извор]

Потврдениот планетарен систем бил првично забележан од мисијата Кеплер, и содржи 4 планети.[5] За овој систем првично се веруваше дека содржат две соорбитални планети во орбита околу ѕвездата на приближно истото орбитално растојание на секои 9,8 денови, на начин што планетите се засекогаш на положба 60° зад другата во една од двете тројански Лагранжови точки.[6] За двете соорбитални планети се верува дека се поврзани во орбитална резонанција со останатите две планети, со што се добива севкупна резонанција 6:4:4:3.[7] Ова ќе биде првиот пример на соорбитални планети.

Сепак дополнителните изучувања на системот покажале постои и друга поставеност, при што четирите планети имаат орбитални периоди во однос 8:6:4:3, и овој вид на однос е поверојатен. Оваа поставеност не содржи соорбитални планети,[8] што е потврдено и од понатамошните испитувања.[4] Податоците ја потврдуваат првата орбиталната резонанција за четирите тела.[5]

Полупречниците се 3,0, 3,4, 5,2, и 4,6 Земјини полупречници, и соодветни орбитални периоди од 7,3845, 9,8456, 14,7887 и 19,7257 денови.[4]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 „KIC10 Search“. Multimission Archive at STScI. 8 October 2009. Посетено на 5 March 2011.
  3. Borucki, William J.; Koch, David G.; Basri, Gibor; Batalha, Natalie; Brown, Timothy M.; Bryson, Stephen T.; Caldwell, Douglas; Christensen-Dalsgaard, Jørgen; Cochran, William D.; Devore, Edna; Dunham, Edward W.; Gautier, Thomas N.; Geary, John C.; Gilliland, Ronald; Gould, Alan; Howell, Steve B.; Jenkins, Jon M.; Latham, David W.; Lissauer, Jack J.; Marcy, Geoffrey W.; Rowe, Jason; Sasselov, Dimitar; Boss, Alan; Charbonneau, David; Ciardi, David; Doyle, Laurance; Dupree, Andrea K.; Ford, Eric B.; Fortney, Jonathan; и др. (2011). „Characteristics of planetary candidates observed by Kepler, II: Analysis of the first four months of data“. The Astrophysical Journal. 736 (1): 19. arXiv:1102.0541. Bibcode:2011ApJ...736...19B. doi:10.1088/0004-637X/736/1/19.
  4. 4,0 4,1 4,2 Mills, S. M.; Fabrycky, D. C.; Migaszewski, C.; Ford, E. B.; Petigura, E.; Isaacson, H. (2016-05-11). „A resonant chain of four transiting, sub-Neptune planets“. Nature. 533: 509–512. arXiv:1612.07376. Bibcode:2016Natur.533..509M. doi:10.1038/nature17445. PMID 27225123.
  5. 5,0 5,1 Koppes, S. (2016-05-17). „Kepler-223 System: Clues to Planetary Migration“. Jet Propulsion Lab. Посетено на 2016-05-18.
  6. Chown, Marcus (28 February 2011). „Two planets found sharing one orbit“. New Scientist.
  7. Emspak, Jesse (2 March 2011). „Kepler Finds Bizarre Systems“. International Business Times. International Business Times Inc.
  8. Beatty, Kelly (5 March 2011). „Kepler Finds Planets in Tight Dance“. Sky and Telescope.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005300000053м &1000000000000164000000016,40с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000001600000016′ &1000000000000046200000046,2″