Прејди на содржината

V1334 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1334 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 19м &1000000000000022200000022,2с[1][2]
Деклинација +38° 14′ &1000000000000001500000015″[1][2]
Прив. величина (V) 5.83[1][2]
Особености
Спектрален тип F1II[1][2]
U−B Боен показател 0.16[1][2]
B−V Боен показател 0.5[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.16 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 8 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+37 4271,SAO 71203,HD 203156,HR 8157
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1334 Лебед (BD+37 4271, HD 203156, SAO 71203, HR 8157) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 5,83, при ректасцензија 21ч 19м &1000000000000002219999922,2с и деклинација +38° 14′ &1000000000000001500000015″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.