Прејди на содржината

HD 200577

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200577
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 3м &100000000000000480000004,8с[1][2]
Деклинација +38° 39′ &1000000000000002700000027″[1][2]
Прив. величина (V) 6.07[1][2]
Особености
Спектрален тип G8III[1][2]
U−B Боен показател 0.79[1][2]
B−V Боен показател 1.01[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.79 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -3 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+38 4325,SAO 70832,HD 200577,HR 8063
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200577 (BD + 38 4325, SAO 70832, HR 8063) — ѕвезда со привидна величина од 6.07, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 03м &1000000000000000479999904,8с и деклинација +38° 39′ &1000000000000002700000027″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.