Кеплер-18

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000006300000063м &1000000000000190600000019,06с, +&1000000000000004600000046° &1000000000000004400000044′ &1000000000000479400000047,94″

Кеплер-18
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 52м &1000000000019068800000019,0688с[1]
Деклинација +44° 44′ &1000000000004680800000046,808″[1]
Прив. величина (V) 14,0
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −1,432 ± 0,031[1] млс/г
Дек.: −20,313 ± 0,028[1] млс/г
Паралакса (π)2.2804 ± 0.0168[1] млс
Оддалеченост1.430 ± 10 сг
(439 ± 3 пс)
Податоци [2]
Маса0,972 ± 0,042 M
Полупречник1,108 ± 0,051 R
Површ. грав. (log g)4,32 ± 0,12
Сјајност0,93 L
Температура5.383 ± 44 K
Вртежна брзина (v sin i)<4 км/с
Старост10,0 ± 2,3 Гг.
Други ознаки
KOI-137, KIC 8644288[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Кеплер-18 — ѕвезда со скоро иста маска како и Сонцето во сосѕвездието Лебед три потврдени планети, објавени во 2011 година.

Planetary system[уреди | уреди извор]

Планетарен систем Кеплер-18[2]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 6,9 ± 3,4 M 0,0447 ± 0,0006 3,504725 ± 0,000028 84,92 ± 0,26° 2,00 ± 0,10 R
c 17,3 ± 1,9 M 0,0752 ± 0,0011 7,64159 ± 0,00003 87,68 ± 0,22° 5,49 ± 0,26 R
d 16,4 ± 1,4 M 0,1172 ± 0,0017 14,85888 ± 0,00004 88,07 ± 0,1° 6,98 ± 0,33 R
Компаративни димензии Kepler-18 b, Земја и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 catalog entry
  2. 2,0 2,1 Cochran, William D.; и др. (2011). „Kepler 18-b, c, and d: A System Of Three Planets Confirmed by Transit Timing Variations, Lightcurve Validation, Spitzer Photometry and Radial Velocity Measurements“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 197: 7. arXiv:1110.0820. Bibcode:2011ApJS..197....7C. doi:10.1088/0067-0049/197/1/7.
  3. „Kepler-18“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 25 January 2018. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]