Прејди на содржината

V2093 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2093 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000004687200000046,872с
Деклинација +37° 49′ &1000000000003476500000034,765″
Особености
Спектрален тип M3III
B−V Боен показател 1.626
Променлив тип Долгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-17.63±0.42 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 4,31 ± 0,27 млс/г
Дек.: 4,09 ± 0,26 млс/г
Паралакса (π)2.1903 ± 0.1327 млс
Оддалеченост1.490 ± 90 сг
(460 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V2093 Cyg, BD+37 3636, HIP 97651, SAO 68953
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2093 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,35.