V2093 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2093 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000004687200000046,872с
Деклинација +37° 49′ &1000000000003476500000034,765″
Особености
Спектрален типM3III
B−V боен показател1.626
Променлив типДолгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-17.63±0.42 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 4.31±0.27 mas/yr
Dec.: 4.09±0.26 mas/yr
Паралакса (π)2.1903 ± 0.1327 mas
Растојание1490 ± 90 ly
(460 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
V2093 Cyg, BD+37 3636, HIP 97651, SAO 68953
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2093 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,35.