WZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 53м &1000000000000685700000006,857с
Деклинација +38° 49′ &1000000000000399700000039,97″
Особености
Спектрален типF0V
Променлив типЛирида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 25.7±5.0 mas/yr
Dec.: 1.0±4.8 mas/yr
Податоци
Други ознаки
WZ Cyg, BD+38 4262, PPM 85674, NSVS 5763571
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,5.